Po stopách žateckých Židů

Israel 456

na návštěvě u paní Bröslové/Vogel v Tel Avivu

TISKOVA ZPRAVA Frankfurt/ Praha  /Tel Aviv – V Izraeli pobývala v minulých dnech skupina rodáků a dokumentaristů z města Žatec v Ústeckém kraji, německého Nadačního spolku Saaz-Žatec a Židovské obce v Teplicích, kteří mapovali rozhovory s pamětníky Židovské komunity v Žatci a také zaznamenávali výpovědi účastníků leteckého mostu z vojenského letiště ze Žatce do Izraele v roce 1948, jenž napomohl vzniku samostatného státu Izrael.

“Dokumentací židovských obyvatel města Žatce před první světovou válkou na základě archívních materiálů a svědectví Židů, kteří přežili holocaust v ČR a v Izraeli chceme představit konkrétní lidi, kteří v Žatci bydleli a podíleli se na hospodářském a společenském životě ve městě. Může to pomoci i proti mírnému antisemitismu, který zůstává skrytý, ale pořád existuje,” řekl Otakar Löbl, předseda Nadačního spolku Saaz-Žatec, který je duchovním otcem projektu na obnovu židovských památek v Žatci pod názvem Židé na Žatecku a postavení památníku.

Cílem projektu je představit široké veřejnosti a hlavně dnešním dětem a mladé generaci v Česku život a osudy Židů v Žatci a na Žatecku a zmapování pomoci mladému Izraelskému státu v roce 1948 prostřednictvím pamětníků, jejich písemných dokumentů, vzpomínek, ale také vyprávěním dosud žijících pamětníků v Izraeli i v Čechách.

„Přijal nás také velvyslanec ČR v Izraeli Tomáš Pojar, který uvítal naše aktivity a přislíbil spolupráci a pomoc. Také díky pracovníkům naší ambasády jsme mohli navštívit několik bývalých Žatečanů i vojenských veteránů, jejichž výpovědi a vzpomínky jsme natočili pro vznikající dokumentární film“ – uvedl předseda Sdružení rodáků a přátel města Žatce Petr Šimáček.

„Rozzářené oči nad oživlými vzpomínkami dnešních 80 – 90letých pamětníků – rodáků Žatce byly pro nás dostatečnou a mimořádnou odměnou. Stalo se jim poprvé v životě, co je v jejich izraelském domově navštívil někdo z jejich rodného města“ – řekl Otokar Löbl.

„Tento projekt Nadačního spolku Saaz-Žatec, který plně zapadá do plánovaných aktivit Židovské obce Teplice  maximálně splnil naše očekávání s tím, že nejenom zmapoval osudy některých lidí ze Žatecka, a tím zaznamenal pro budoucnost nedocenitelné informace, ale připomněl těmto lidem život před jejich odchodem do státu Izrael, což jimi bylo přijato s velkou radostí. Projekt je výborně připraven předsedou Nadačního spolku Saaz-Žatec Otokarem Löblem a pro další společnou práci  byla tato izraelská “mise” výchozím krokem s tím, že po projednání na představenstvu Židovské obce Teplice předpokládáme pokračování v těchto aktivitách“ – uvedl za Židovskou obec Teplice její předseda Oldřich Látal.

Účastníci mise představili přímo v Tel Avivu česká města Žatec a Teplice také tamním novinářům s cílem napomoci k vyššímu turistickému ruchu mezi státy Izrael a Česko.

Petr Simáček – Praha

Video natočené v Izraeli 2010